Translate on my blog

Τετάρτη, 29 Ιουλίου 2015

Βίκτωρ Εμμανουήλ Γ΄ της Ιταλίας

Από τη Βικιπαίδεια, την ελεύθερη εγκυκλοπαίδεια
(Ανακατεύθυνση από Βίκτωρ Εμμανουήλ Γ΄)
Βίκτωρ Εμμανουήλ Γ΄
Victor Emmanuel III of Italy.jpg
Ο Βιτόριο Εμανουέλε
Βασιλιάς της Ιταλίας
Περίοδος
εξουσίας
29 Ιουλίου 1900 – 9 Μαΐου 1946
Στέψη29 Ιουλίου 1900
ΠροκάτοχοςΟυμβέρτος Α΄ της Ιταλίας
ΔιάδοχοςΟυμβέρτος Β΄ της Ιταλίας
Αυτοκράτορας της Αιθιοπίας
Περίοδος
εξουσίας
9 Μαΐου 1936 – 5 Μαΐου 1941
ΠροκάτοχοςΧαϊλέ Σελασιέ Α΄
ΔιάδοχοςΧαϊλέ Σελασιέ Α΄
Βασιλιάς των Αλβανών
Περίοδος
εξουσίας
16 Απριλίου 1939 – 8 Σεπτεμβρίου 1943
ΠροκάτοχοςΑχμέτ Ζόγου
ΔιάδοχοςΚατάργηση μοναρχίας
ΣύζυγοςΈλενα του Μαυροβουνίου
ΕπίγονοιΓιολάντα της Σαβοΐας
Μαφάλντα της Σαβοΐας
Ουμπέρτο Β΄ της Ιταλίας
Τζιοβάνα της Σαβοΐας
Μαρία Φρανσέσκα της Σαβοΐας
ΟίκοςΟίκος της Σαβοΐας
ΠατέραςΟυμπέρτο Α΄ της Ιταλίας
ΜητέραΜαργαρίτα της Σαβοΐας
Γέννηση11 Νοεμβρίου 1869
ΝάποληΙταλία
Θάνατος28 Δεκεμβρίου 1947 (78 ετών)
ΑλεξάνδρειαΑίγυπτος
Τόπος ταφήςΑλεξάνδρειαΑίγυπτος
ΘρησκείαΚαθολική εκκλησία
ΥπογραφήVittorioEmanueleIII.signature.jpg
Ο Βίκτωρ Εμμανουήλ Γ΄ (ιταλικά: Vittorio Emanuele III, 11 Νοεμβρίου 1869 - 28 Δεκεμβρίου 1947) ήταν βασιλιάς της Ιταλίας από τον Ιούλιο του 1900 ως το Μάιο του 1946. Επιπρόσθετα κατείχε τους θρόνους της Αιθιοπίας και της Αλβανίας, κάτι που δεν αναγνωρίστηκε διεθνώς. Κατά τη διάρκεια της βασιλείας του το Βασίλειο της Ιταλίας συμμετείχε στους δύο Παγκόσμιους Πολέμους. Επίσης, εκείνη την περίοδο αναπτύχθηκε ο ιταλικός φασισμός του Μπενίτο Μουσολίνι.
Το 1946 παραιτήθηκε από το θρόνο της Ιταλίας υπέρ του γιου του Ουμβέρτου Β΄, ελπίζοντας να κερδίσει έδαφος η μοναρχία στο σχεδιαζόμενο ιταλικό δημοψήφισμα για το πολίτευμα της χώρας. Μετά τη νίκη, όμως, στο δημοψήφισμα της αβασίλευτης δημοκρατίας εξορίστηκε στην Αλεξάνδρεια της Αιγύπτου, όπου πέθανε και τάφηκε εκεί τον επόμενο χρόνο.

Εξωτερικοί σύνδεσμοι[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Commons logo
Τα Wikimedia Commons έχουν πολυμέσα σχετικά με το θέμα