Translate on my blog

Τρίτη, 16 Ιουνίου 2015

Όμιλος Γ΄ Παγκόσμιου Κυπέλλου Ποδοσφαίρου 2014

Από τη Βικιπαίδεια, την ελεύθερη εγκυκλοπαίδεια
Ο όμιλος Γ΄ του Παγκοσμίου Κυπέλλου Ποδοσφαίρου 2014 αποτελείται από τις εθνικές ομάδες της Κολομβίας, της Ακτής Ελεφαντοστού, της Ιαπωνίας και της Ελλάδας. Οι αγώνες ξεκίνησαν στις 14 Ιουνίου και τελείωσαν στις 24 Ιουνίου 2014.
Οι δύο πρώτες ομάδες του ομίλου συνέχισαν στην φάση των 16. Η Κολομβία ως πρώτη του ομίλου συνέχισε σε αγώνα με τηνΟυρουγουάη που ήταν η δεύτερη του ομίλου Δ΄ και η Ελλάδα στη δεύτερη θέση του ομίλου συνέχισε σε αγώνα με την Κόστα Ρίκα που ήταν η πρώτη του ομίλου Δ΄.

514 Ιουνίου 2014Κολομβία Flag of Colombia.svg3 - 1Flag of Greece.svg Ελλάδα
614 Ιουνίου 2014Ακτή Ελεφαντοστού Flag of Côte d'Ivoire.svg2 - 1Flag of Japan.svg Ιαπωνία
2119 Ιουνίου 2014Κολομβία Flag of Colombia.svg2 - 1Flag of Côte d'Ivoire.svg Ακτή Ελεφαντοστού
2219 Ιουνίου 2014Ιαπωνία Flag of Japan.svg0 - 0Flag of Greece.svg Ελλάδα
3724 Ιουνίου 2014Ιαπωνία Flag of Japan.svg1 - 4Flag of Colombia.svg Κολομβία
3824 Ιουνίου 2014Ελλάδα Flag of Greece.svg2 - 1Flag of Côte d'Ivoire.svg Ακτή Ελεφαντοστού

Σύνοψη των αγώνων[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Κολομβία - Ελλάδα[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Ο Χάμες Ροδρίγες ψηφίστηκε ως ο πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα
Οι δύο ομάδες είχαν συναντηθεί στο παρελθόν μόνο σε έναν φιλικό αγώνα το 1994, όπου η Κολομβία είχε κερδίσει με σκορ 2–0.[1] Ο Κολομβιανός μέσος Φρέδι Γκουαρίν δεν συμμετείχε στον αγώνα, αφού αποβλήθηκε στον τελικό προκριματικό της εθνικής του ομάδας απέναντι στην Παραγουάη.[2]
Η Κολομβία πήρε το προβάδισμα στον αγώνα μετά τα πέντε λεπτά, όταν ο Έλληνας αμυντικόςΚώστας Μανωλάς στέλνει τη μπάλα μακριά κόβοντας τον Χουάν Γκιγιέρμο Κουαδράδο, αλλά ο Κολομβιανός Πάμπλο Αρμέρο μπήκε στη φάση και σκοράρισε. Η Κολομβία αύξησε τη διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο, όταν ο Αμπέλ Αγκιλάρ σέντραρε από κτύπημα κόρνερ του Χάμες Ροδρίγες και οΤεόφιλο Γκουτιέρες βρήκε την ευκαιρία να σκοράρει από κοντινή απόσταση. Στη συνέχεια ήρθε η καλύτερη ευκαιρία για την Ελλάδα με μια δυνατή κεφαλιά του Φάνη Γκέκα στο οριζόντιο δοκάρι. Στις καθυστερήσεις, ο Κουαδράδο τροφοδότησε τον Ροδρίγες, ο οποίος έκλεισε το σκορ με ένα χαμηλό σουτ στα δίχτυα του Ορέστη Καρνέζη.[3]
Το σκορ 3–0 του αγώνα αποτελεί μέχρι στιγμής τη μεγαλύτερη νίκη της Κολομβίας στο Παγκόσμιο Κύπελλο.[4]

14 Ιουνίου 2014
13:00 (UTC-3)
Κολομβία Flag of Colombia.svg3 - 0Flag of Greece.svg ΕλλάδαΕστάντιο ΜινεϊράοΜπέλο Οριζόντε

Ακτή Ελεφαντοστού - Ιαπωνία[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Οι δύο ομάδες μέχρι τότε είχαν αναμετρηθεί μόνο τρεις φορές σε φιλικούς αγώνες, με τον πιο πρόσφατο να είναι το 2010.
Η Ιαπωνία προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο, όταν ο Κεισούκε Χόντα δέχτηκε την πάσα του Γιούτο Ναγκατόμο ύστερα από γρήγορη εκτέλεση πλαγίου και σκόραρε. Όμως η Ακτή Ελεφαντοστού ανέτρεψε το σκορ στο δεύτερο ημίχρονο με δύο γκολ μέσα σε δύο λεπτά, το πρώτο με κεφαλιά του Ουιλφρίντ Μπονί ύστερα από σέντρα του Σερζ Οριέ ενώ από σέντρα του ίδιου παίκτη ο Ζερβινιό πάλι με κεφαλιά πέτυχε το τελικό 2-1.
Με το γκολ του ο Χόντα έγινε ο πρώτος Ιάπωνας παίκτης που σκοράρει σε δύο διαφορετικά παγκόσμια κύπελλα
22:00 (UTC-3)
Ακτή Ελεφαντοστού Flag of Côte d'Ivoire.svg2 - 1Flag of Japan.svg ΙαπωνίαΑρένα ΠερναμπούκοΡεσίφε

Οι δύο ομάδες δεν είχαν συναντηθεί σε μεταξύ τους αγώνα στο παρελθόν.[5]
Μετά από ένα ημίχρονο χωρίς τέρματα, η Κολομβία άνοιξε το σκορ, όταν ο Χάμες Ροδρίγεςσκόραρε μετά από εκτέλεση κόρνερ του Χουάν Κουαδράδο. Το σκορ άνοιξε περισσότερο έξι λεπτά αργότερα, όταν μετά από πάσα του Τεόφιλο Γκουτιέρες η Ακτή Ελεφαντοστού δέχτηκε και δεύτερο τέρμα από τον Χουάν Κιντέρο που είχε μπει αλλαγή στον αγώνα. Τρία λεπτά αργότερα η Ακτή Ελεφαντοστού μείωσε το σκορ με τον Ζερβινιό, ο οποίος πήρε μια πάσα από τον Αρτούρ Μποκά στην αριστερή πλευρά του γηπέδου, ντρίπλαρε τους τρεις τελευταίους παίκτες της άμυνας της Κολομβίας και σούταρε σκοράροντας στα δίχτυα του Νταβίδ Οσπίνα.[6]
Το τέρμα που πέτυχε ο Χάμες Ροδρίγες στον αγώνα ήταν το δεύτερο προσωπικό του στη διοργάνωση και του επέτρεψε να ενταχθεί, μαζί με τον Μπερνάρδο Ρεδίν και τον Αδόλφο Βαλένσια, μεταξύ των τριών Κολομβιανών παικτών που έχουν σκοράρει περισσότερα από ένα γκολ στο Παγκόσμιο Κύπελλο.[7]

19 Ιουνίου 2014
Κολομβία Flag of Colombia.svg2 - 1Flag of Côte d'Ivoire.svg Ακτή ΕλεφαντοστούΕστάντιο ΝασιονάλΜπραζίλια

Το Αρένα ντας Ντούνας την ημέρα του αγώνα
Οι δύο ομάδες είχαν συναντηθεί σε έναν μόνο αγώνα για τη φάση των ομίλων του Κυπέλλου Συνομοσπονδιών της ΦΙΦΑ 2005, όπου κέρδισε η Ιαπωνία με σκορ 1–0.[5]
Στο πρώτο ημίχρονο η Ελλάδα έμεινε με δέκα παίκτες, όταν ο Κώστας Κατσουράνης δέχθηκε δύο φορές την κίτρινη κάρτα σε διάστημα έντεκα λεπτών, και έτσι ο Τζόελ Αγκουίλαρ τον απέβαλε με κόκκινη κάρτα. Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ελλάδα είχε μια καλή ευκαιρία με την κεφαλιά του Φάνη Γκέκα, ενώ η Ιαπωνία, η οποία χρειαζόταν τουλάχιστον ένα τέρμα για να μείνει ζωντανή στο διαγωνισμό, είχε και αυτή τις ευκαιρίες της για να σκοράρει με τον Γιοσίτο Οκούμποκαι τον Ατσούτο Ουτσίντα, αλλά το παιχνίδι τελείωσε χωρίς τέρματα.[8]
Το ισόπαλο αυτό αποτέλεσμα εξασφάλισε την πρόκριση της Κολομβίας στην φάση των 16, στην οποία είχε να προκριθεί από το 1990. Η Ελλάδα δεν δέχθηκε τέρμα και έτσι πήρε το πρώτο λευκό φύλλο αγώνα στην ιστορία της στο Παγκόσμιο Κύπελλο.[9]

Οι οπαδοί της Κολομβίας πανηγυρίζουν για την καλή πορεία της εθνικής τους
Οι δύο ομάδες είχαν συναντηθεί στο παρελθόν σε δύο προηγούμενους αγώνες, πιο πρόσφατα το 2007 σε ένα φιλικό, και παλαιότερα στη φάση των ομίλων του Κυπέλλου Συνομοσπονδιών της ΦΙΦΑ 2003, όπου είχε κερδίσει η Κολομβία με σκορ 1–0.[10]
Ο Φαρίδ Μονδραγόν έγινε ο γηραιότερος παίκτης στην ιστορία που έκανε εμφάνιση σε αγώνα του Παγκοσμίου Κυπέλλου, όταν μπήκε για τα τελευταία πέντε λεπτά του αγώνα, σε ηλικία 43ών ετών και 3ών ημερών, σπάζοντας το ρεκόρ του Roger Milla, ο οποίος έπαιξε στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 1994 στην ηλικία των 42 ετών.[11] Έκανε επίσης το ρεκόρ για το μεγαλύτερο χρονικό διάστημα μεταξύ εμφανίσεων στο Παγκόσμιο Κύπελλο, καθώς είχαν περάσει 15 έτη και 363 ημέρες από την τελευταία του εμφάνιση στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 1998 εναντίον της Αγγλίας, σπάζοντας έτσι το 12-ετές ρεκόρ του Άλφρεντ Μπίκελ, μεταξύ των εμφανίσεών του το 1938 και το 1950.[12]
Το τέρμα που πέτυχε ο Χάμες Ροδρίγες στην εκπνοή του αγώνα ήταν το τρίτο προσωπικό του στη διοργάνωση και τον έφερε στη πρώτη θέση των σκόρερ της Κολομβίας όλων των εποχών για το Παγκόσμιο Κύπελλο.[7]

24 Ιουνίου 2014
17:00 (UTC-3)
Ιαπωνία Flag of Japan.svg1 - 4Flag of Colombia.svg ΚολομβίαΑρένα ΠαντανάλΚουιαμπά
Θεατές: 40.340
Διαιτητής: Flag of Portugal.svg Πέντρο Προέντσα
Οκαζάκι Soccerball shade.svg 45+1'ΑναφοράSoccerball shade.svg 17' (πέν.) Κουαδράδο

Ελλάδα - Ακτή Ελεφαντοστού[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]

Οι δύο ομάδες δεν είχαν συναντηθεί σε μεταξύ τους αγώνα στο παρελθόν.[10] Από τη συνάντηση αυτή απουσίαζαν, λόγω τιμωρίας τους από τη ΦΙΦΑ, ο μέσος της Ελλάδας Κώστας Κατσουράνης που δέχθηκε κόκκινη κάρτα στον αγώνα με την Ιαπωνία και ο αμυντικός της Ακτής Ελεφαντοστού Ντιντιέ Ζοκορά που συμπλήρωσε δύο κίτρινες κάρτες στους προηγούμενους αγώνες.[13][14]
Η Ελλάδα είχε ανάγκη τη νίκη για να καταφέρει να περάσει στην επόμενη φάση. Κατάφερε να προηγηθεί στο 42ο λεπτό όταν ύστερα από το λάθος του Τιορέ ο Ανδρέας Σάμαρης που είχε μπει ως αλλαγή του έκλεψε τη μπάλα, αντάλλαξε πάσες με τον Γιώργο Σαμαρά και με σουτ νικησε τον τερματοφύλακα. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ουιλφρίντ Μπονί που είχε περάσει ως αλλαγή νίκησε τον Ορέστη Καρνέζη με χαμηλό σουτ ύστερα από πάσα του Ζερβινιό. Καθώς στον άλλο αγώνα η Ιαπωνία έχανε από την Κολομβία ο βαθμός της ισοπαλίας αρκούσε στην Ακτή Ελεφαντοστού για να προκριθεί για πρώτη φορά στην ιστορία της στη φάση των 16. Το παιχνίδι φαινόταν να έρχεται ισόπαλο όταν η Ελλάδα κέρδισε πέναλτι στις καθυστερήσεις του αγώνα όταν ο Ζιοβανί Σιό έβαλε τρικλοποδιά στον Σαμαρά ενώ ο τελευταίος ήταν έτοιμος να κάνει σουτ. Το πέναλτι το εκτέλεσε εύστοχα ο ίδιος ο Σαμαράς στην αριστερή γωνία του τερματοφύλακα. Το αποτέλεσμα έστειλε την Ελλάδα στον επόμενο γύρο ως δεύτερη του ομίλου για πρώτη φορά στην ιστορία της (ύστερα από δύο αποτυχημένες προσπάθειες το 1994 και το 2010), ενώ η Ακτή Ελεφαντοστού αποκλείστηκε στη φάση των ομίλων για τρίτη συνεχόμενη διοργάνωση.

Ελλάδα Flag of Greece.svg2 - 1Flag of Côte d'Ivoire.svg Ακτή ΕλεφαντοστούΕστάντιο ΚαστέλαοΦορταλέζα
Θεατές: 59.095
Διαιτητής: Flag of Ecuador.svg Κάρλος Βέρα
Σάμαρης Soccerball shade.svg 42'
Σαμαράς Soccerball shade.svg 90+3' (πέν.)